Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhý měsíc

27. 4. 2008

 

Takže: Martínkovi bylo vpřed třemi dny 5 týdnů. Ve druhém měsíci miminko:

Půjde (stejně jako maminka) na šestinedělní prohlídku
Lékař miminko zváží, změří a přeměří mu obvod hlavičky. Dále zkontroluje zda se neprojevují vrozené vývojové vady (VVV) - srdeční vady, vady kyčelních kloubů, šilhání, šedý zákal nebo jiná oční onemocnění. Zkontroluje jak miminko ovládá své ručičky a nožičky, jestli nemá poruchu sluchu a u chlapečků zkontroluje varlátka. Maminka také dostane očkovací kalendář.
JE VELMI DŮLEŽITÉ DOSTAVIT SE KE VŠEM OČKOVÁNÍM!

Viditelně vyrostlo:
Martínek má 57 cm (takže vyrostl o 6 cm) a 4.450 kg (takže přibral kilo a kousek). Nevím jestli je jenom naše miminko takový jedlík, ale už se pěkně pronese :-)
U holčiček teď dochází k vylučování pohlavních hormonů, takže z prsních žlázek může vytékat tekutina a z pochvy jí odcházet hlenový sekret zbravený i krví. Nebojte se, není to nic nenormálního :-) Všechny tyto příznaky vymizí.

Je šikovnější a šikovnější:
I když to možná není vidět tak se právě v tomto období miminko dramaticky vyvíjí, některé novorozenecké reflexy mizí (například kráčivý reflex) a některé zeslábnou (úchopový reflex).
Už umí zvednout a udržet (ne na moc dlouho) hlavičku nad podložkou a mnohem více reaguje.
Snaží se komunikovat a začíná si broukat, sleduje světlo a může mít i svou oblíbenou hračku (zkoušejte mu jí dát do ruky, nejdřív mu to moc nepůjde, ale nakonec si zachrastí). Lépe vidí, pozná mámin hlas a usměje se, napřimuje nožičky a začíná ovládat svalstvo krku a zad.

 
Začínáme s režimem:
Právě teď je ta nejvhodnější doba na nacvičení denního režimu. Z vlastní zkušenosti vím, že všude se píše něco jiného, tak to zkusím nějak skloubit.
Nejprve musím říct, že miminko by mělo v tomto období spát 13-15 hodin (Martínek spí asi 10 hodin v noci a zbytek tak různě přes den). Pokud maminka kojí, miminko stále vyžaduje častější noční krmení (já nekojím a malej se budí pravidelně ve 2 ráno a pak až kolem 6 s tím, že spát jde ve 20:00). Už teď bychom ale neměli zaměňovat den a noc (miminko nebude spát déle pokud mu zatáhnete, že je den prostě cítí - vyzkoušeno). Přes den by měla být alespoň jedna procházka (nejlépe dvě - jedna dopoledne a jedna odpoledne) a v podvečer by už nemělo spinkat. Zase platí dávat ho spát ve stejnou dobu. Pomáhá i pravidelný rituál (koupání, pusa na dobrou noc a odejít).
Když má jít spinkat zatáhneme, ale nikdy by nemělo spát v úplné tmě (my máme jednowattovou lampičku do zásuvky - ta je akorát a může svítit i přes den). Nejlépe ještě vyvětráme.
V noci bysme měli miminko vyndat z postýlky, rychle přebalit a nakrmit a dát zpátky.

Hlavně nezapomeňte, že vývin je individuální. Některá miminka jsou více pozadu, jiná o poznání dopředu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář